Psychoterapeuta, psycholog, psychiatra… Do kogo się udać w razie problemów?

psychoterapia dziecięca rzeszów
Gdy dziecku potrzebna jest pomoc – psychoterapia dziecięca w Rzeszowie
9 marca 2018
depresja
Jak wiele wiesz o depresji?
9 kwietnia 2018

Psychoterapeuta, psycholog, psychiatra… Do kogo się udać w razie problemów?

Psychoterapeuta, psycholog, psychiatra… Do kogo się udać w razie problemów?

Wiele osób nieinteresujących się psychologią czy psychiatrią na co dzień uważa, że wyrażenia psycholog, psychoterapeuta i psychiatra to synonimy. Otóż nic bardziej mylnego. W dobie wzrastającej świadomości zdrowia psychicznego należy zapoznać się z tymi pojęciami po to, aby wiedzieć, gdzie szukać pomocy i jakiej to pomocy możemy oczekiwać od poszczególnych lekarzy.

Psycholog – pomoże w problemach dnia codziennego

Psycholog to osoba, która ukończyła studia jednolite z psychologii na jednej z wyższej uczelni świadczących taki kierunek i dzięki temu może zajmować się poradnictwem oraz wydawaniem różnego typu oświadczeń, orzeczeń oraz przeprowadzi testy psychologiczne. Po przejściu odpowiedniego szkolenia może zostać także psychoterapeutą. Psychologia, będąca kiedyś doktryną filozoficzną, dziś klasyfikowana jest jako nauka społeczna. Do psychologa możemy udać się z jakimikolwiek problemami przysparzającymi nam trudności w życiu codziennym. Jest to osoba „pierwszego kontaktu” w sytuacji złego samopoczucia psychicznego, która przede wszystkim wysłucha i pomoże się z nimi uporać dzięki rozmowie i dogłębnej analizie problemów.

Psychoterapeuta – pomoże w poważniejszych zaburzeniach i przeprowadzi terapię

Psychoterapia stosowana jest w leczeniu pacjentów z poważniejszymi zaburzeniami takimi jak np. schizofrenia, nerwice, zaburzenia odżywiania, psychozy czy zaburzenia psychotyczne. Oczywiście na psychoterapię mogą udać się osoby z niestwierdzonymi zaburzeniami psychicznymi, ale takie stosuje się rozróżnienie w literaturze fachowej. Psychoterapeuta niekoniecznie jest też psychologiem, ale powinien ukończyć kilkuletnie szkolenie np. w określonej szkole psychoterapeutycznej oraz przejść własną psychoterapię. Ma więc wyższe kwalifikacje i inne możliwości leczenia – stosować może na przykład właśnie psychoterapię, która trwa od kilku spotkań do nawet wielu lat. Te dwa kierunki różnią się między innymi nazewnictwem pewnych procesów i relacjami pacjent – psycholog / psychoterapeuta.

Psychiatra – pomoże w leczeniu farmakologicznym

Psychiatrę od powyższych różni przede wszystkim to, że jest lekarzem, czyli osobą po studiach medycznych, która specjalizowała się w gałęzi medycyny zwanej psychiatrią. Psychiatra jako lekarz może wydawać stosowane dokumenty lekarskie oraz przede wszystkim stosować wspomagające leczenie farmakologiczne. Psychiatra nie tylko daje wsparcie i pomaga w uporaniu się z problemami, ale też leczy zaburzenia i choroby psychiczne. Może to robić w środowisku domowym pacjenta, w gabinecie lekarskim w poradniach np. szpitalnych (np. Poradni Zdrowia Psychicznego, Poradni Psychiatrii Dzieci i Młodzieży, Poradni Leczenia Uzależnień i innych) lub w szpitalach psychiatrycznych.

W wielu mniejszych i większych miastach możemy udać się na wybrane leczenie czy skorzystać ze skierowania do psychiatry. Rzeszów, jako miasto wojewódzkie, posiada sporo takich ośrodków, placówek leczniczych i prywatnych gabinetów. Mieszkańcy Rzeszowa mają w czym wybierać, w przeciwieństwie do mieszkańców małych miejscowości, którzy niejednokrotnie muszą dojeżdżać do stolicy Podkarpacia. Aczkolwiek pomocy najlepszych specjalistów możemy szukać też w tych miastach, gdzie prężnie rozwijają się ośrodki uniwersyteckie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *