Na jaką pomoc można liczyć? Psychoterapia w Rzeszowie.

Psychoterapia psychodynamiczna – terapia badająca tajniki ludzkiej duszy
12 lutego 2018
psychoterapia dziecięca rzeszów
Gdy dziecku potrzebna jest pomoc – psychoterapia dziecięca w Rzeszowie
9 marca 2018

Na jaką pomoc można liczyć? Psychoterapia w Rzeszowie.

Psychoterapia zajmuje się wieloma czynnikami, które oddziałują na człowieka i wpływają na jego zachowanie i emocje. W jaki sposób przebiega ten proces? Jak wygląda praca terapeuty z pacjentem? Oprócz różnorodnych metod psychoterapii, które oferują specjaliści w Rzeszowie, istnieją także określone formy jej przeprowadzania, uzależnione od pacjenta i jego problemów.

Psychoterapia indywidualna

Ten rodzaj pomocy psychologicznej przebiega w sposób maksymalnie dostosowany do pacjenta. Podczas pierwszego spotkania przeprowadzana jest rozmowa z pacjentem, w której ustalane są zasady dotyczące przebiegu spotkań, ich częstotliwości i rodzaju. Elastyczne terminy spotkań, konsultacje poprzedzające proces terapii oraz skupienie się na przeżyciach pacjenta, pozwalają na skuteczną pracę nad wszelkimi problemami, które pojawiają się w trakcie terapii. Psychoterapia przeprowadzana indywidualnie pozwala zdobyć zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, które są niezbędne do prawidłowego przebiegu spotkań. Może mieć charakter długo lub krótkoterminowy.

Terapie grupowe

Wielu psychoterapeutów w Rzeszowie przeprowadza spotkania w formie grupowej. Są to spotkania, które odbywają się wraz z innymi uczestnikami. Grupa terapeutyczna zwykle składa się z kilku lub kilkunastu osób. Poprzez obecność innych pacjentów, każdy z uczestników jest w stanie korzystać nie tylko z porad terapeuty, ale także doświadczeń i przeżyć pozostałych osób. Jest to niezwykle ważne między innymi podczas pracy nad relacjami międzyludzkimi czy własną samooceną. Podczas terapii grupowej niezmiernie ważna jest zasada zachowania poufności dotyczącej osób, które w niej uczestniczą. Psychoterapia w Rzeszowie opiera się na dwóch rodzajach grup: otwartych i zamkniętych. W przypadku grupy zamkniętej, jej skład i termin spotkań jest niezmienny, natomiast grupy otwarte działają bardziej elastycznie, umożliwiając dołączenie w trakcie ich trwania.

Terapie rodzinne

Wśród spotkań prowadzonych przez ośrodki psychoterapii w Rzeszowie oferowane są także terapie rodzinne. Ze względu na to, że rodzina często tworzy wzajemnie funkcjonujący system, terapia jest w stanie poprawić komunikację, przeanalizować problemy w niej istniejące oraz przezwyciężyć kryzys. Biorą w nich udział często wszyscy członkowie rodziny, co usprawnia proces psychoterapii. Terapeuta skupia się na każdym z uczestników, a jego celem jest pobudzenie ich do rozmowy o wzajemnych relacjach i problemach w wyniku czego wypracowuje się wspólny sposób rozwiązania problemów.

Psychoterapia par

Psychoterapeuci w Rzeszowie oferują pomoc osobom w małżeństwie, a także w niesformalizowanych związkach. Terapia w parach ma na celu poprawę relacji między partnerami, a także ich wzajemną komunikację. Do jej przeprowadzenia wymagana jest oczywiście zgoda obu partnerów. Podczas spotkań terapeuta pozostaje neutralny, nie opowiada się za żadną ze stron. Jego zadaniem jest wypracowanie wzajemnego zrozumienia i przezwyciężenia problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *