Jak poradzić sobie z problemami

Wiele opcji, by skorzystać z psychoterapii indywidualnej
5 lutego 2018

Jak poradzić sobie z problemami

Psychoterapia, czyli jak poradzić sobie z problemami pod okiem profesjonalisty

Wielu z nas kojarzy gabinet psychoterapeuty ze scenami z filmów, gdy pacjent wygodnie leżąc, na kozetce opowiada o swoich problemach psychologowi, który w tym samym czasie skrupulatnie notuje każde ważne słowo. Oczywiście, w rzeczywistości można mieć styczność również z takimi sesjami, jednakże jest to bardzo duże uogólnienie złożoności tematyki psychoterapii.

Czym jest psychoterapia?

Słowo „psychoterapia” wywodzi się dwóch greckich słów – psyche (dusza) oraz therapein (leczyć). Uczeni ujmują ją jako dziedzinę i dyscyplinę naukową oraz wiedzę empiryczną, stosowaną w praktyce. Sięga do różnych dziedzin medycyny i psychologii. Psychoterapię można zdefiniować jako metodę leczniczą służącą do wyleczenia, lub wyeliminowania, zaburzeń psychicznych mających wpływ na życie danej osoby lub nawet grupy osób. Dzielimy ją na cztery formy: indywidualną, grupową, dla par oraz rodzinną. Każda z nich jest zależna od rodzaju i skali problemu. Może odbywać się w najróżniejszych miejscach, od prywatnego gabinetu psychoterapeuty po sanatoria i szpitale.

Jak długo trwa psychoterapia?

W Polsce istnieje Polskie Towarzystwo Psychologiczne (dalej: PTP) będące stowarzyszeniem profesjonalnych badaczy psychologii. Zostało założone w 1907 roku w Warszawie. W 1999 roku Ministerstwo Zdrowia zleciło PTP opracowanie najnowszych standardów świadczeń zdrowotnych. PTP opracowało następujące granice czasowe i ilościowe psychoterapii:

• Indywidualna: krótkoterminowa – do 20 sesji (minimum 60 minut) i długoterminowa do 120 sesji
• Grupowa (do 12 osób) – do 40 sesji, każda z nich trwająca między 60 a 90 minut
• Rodzinna – maksymalnie 10 sesji, jedna na 3 tygodnie, a każda z nich trwająca 90-120 minut
• Małżeńska – do 10 sesji, z czego każda trwająca 60-90 minut

Z jakimi problemami możemy się udać do gabinetu psychoterapeuty?

Do gabinetu psychoterapeuty możemy udać się w celu wyleczenia wielu różnych zaburzeń. Wśród nich znajdują się, między innymi, nerwica, uzależnienie, zaburzenia lękowe i depresja. Najważniejsze jest jednak to, że oprócz poważnych zaburzeń psychicznych, gabinet psychoterapeuty możemy odwiedzić również w chwilach słabości, na przykład spowodowanych chwilowymi trudnościami w życiu. W końcu nikt nie ma nerwów ze stali i każdy może potrzebować profesjonalnej opieki. Praktycznie każda terapia jest ustalana indywidualnie z każdym pacjentem i dostosowywana do jego problemów.

Należy pamiętać, że psychoterapia jest również bardzo przydatna podczas leczenia psychiatrycznego. Regularne uczęszczanie na sesje terapeutyczne podczas przyjmowania leków może bardzo poprawić stan pacjenta.
W dzisiejszych czasach możemy się bardzo łatwo pogubić. Ciągłe dążenie za szczęściem doprowadza w końcu do pogoni za pieniądzem, a to właśnie on się ze szczęściem kojarzy najczęściej, głównie ze względu na poczucie bezpieczeństwa. W całym tym wyścigu zapominamy o swojej kondycji psychicznej, a ilość problemów rośnie z dnia na dzień. Dla wielu osób wizyta w gabinecie psychoterapeuty może pomóc otrząsnąć się z różnych problemów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *