Gdy dziecku potrzebna jest pomoc – psychoterapia dziecięca w Rzeszowie

Na jaką pomoc można liczyć? Psychoterapia w Rzeszowie.
7 marca 2018
Psychoterapeuta, psycholog, psychiatra… Do kogo się udać w razie problemów?
9 marca 2018

Gdy dziecku potrzebna jest pomoc – psychoterapia dziecięca w Rzeszowie

psychoterapia dziecięca rzeszów

Tak samo jak dorośli, dzieci często borykają się z problemami, które wymagają specjalistycznego podejścia i wsparcia. Może to być wynikiem określonych sytuacji lub efektem występujących zaburzeń. Co zrobić, gdy dostrzeżemy niepokojące objawy w zachowaniu dziecka? Przede wszystkim nie bójmy się i poszukajmy
pomocy wśród specjalistów.

Kiedy potrzebny jest psychoterapeuta?

Często pewne sytuacje, w których znajduje bądź znalazło się dziecko, bardzo mocno wpływają na jego zachowania i emocje. Psychoterapia może być pomocna w pracy nad relacjami z innymi ludźmi, bądź podczas przeżywania traumy czy żałoby. Wielu psychoterapeutów w Rzeszowie oferuje pomoc w zakresie zaburzeń lękowych, autyzmu, zaburzeń nastroju, odżywiania, a nawet bezsenności. Są to tylko niektóre z chorób, które dotykają osób w bardzo młodym wieku. W przypadku wystąpienia takich trudności na etapie rozwoju dziecka, konieczne jest zasięgnięcie opinii specjalisty oraz podjęcie odpowiednich kroków do tego, by wyleczyć występujące zaburzenia bądź zdiagnozować problem. Czasem wystarczy tylko jedna konsultacja z psychoterapeutą, aby wiedzieć co jest przyczyną. Jednak w poważniejszych przypadkach proces ten wymaga cierpliwości i długotrwałej terapii, w której istotną rolę odgrywają rodzice. To właśnie oni jako pierwsi doświadczają nietypowych objawów i zachowań dziecka oraz decydują się na skorzystanie z pomocy psychoterapeuty.

Metody psychoterapii dziecięcej

Ze względu na odmienną psychikę dorosłych i dzieci, terapia dziecięca różni się w pewnych stopniu od tej, którą przeprowadza się z osobami dojrzałymi. Oprócz dostosowania sposobów pracy i wprowadzenia elementów zabaw terapeutycznych, również ważne jest współpracowanie z rodzicami. Wielu specjalistów, którzy zajmują się psychoterapią w Rzeszowie, umożliwia terapie indywidualne, oparte na rozmowach specjalisty z dzieckiem, a także grupowe, które przeprowadza się w określonej grupie dzieci bądź z rodzicami czy opiekunem. Oprócz dyskusji, psychoterapeuta wykorzystuje również wszelkie formy aktywności dziecka, takie jak np. śpiew, rysowanie czy gimnastyka. Wszystko to sprawia, że terapia niekiedy wygląda jak zabawa w przedszkolu. Jest to jednak przemyślany proces, który zmierza do poprawy zdrowia dziecka oraz zrozumienia ich zachowania.

Psychoterapia w Rzeszowie – jak i gdzie szukać pomocy?

Aby skorzystać z dziecięcej psychoterapii w Rzeszowie, powinniśmy skierować się do wybranego ośrodka pomocy. Istotną kwestią jest dobór odpowiedniej osoby, która jako psychoterapeuta powinna zdobyć zaufanie dziecka oraz stworzyć między nimi więź niezwykle pomocną w terapii. Aby wybrać odpowiednią placówkę, warto zapoznać się z jej ofertą, a także sprawdzić jakie kwalifikacje posiadają pracujący w niej psychoterapeuci. W zależności od rodzaju problemu i jakości usług, psychoterapię w Rzeszowie oferują specjaliści w poradniach zdrowia psychicznego, centrach psychiatrii czy ośrodkach interwencji kryzysowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *