Czas i efekty psychoterapii a problemy w związku

współczesna psychoanaliza
Współczesna psychoanaliza, czyli psychoterapia psychodynamiczna
9 kwietnia 2018
Nastolatek a psychoterapia – cena, efekty, wskazania
26 kwietnia 2018

Czas i efekty psychoterapii a problemy w związku

problemy w związku

Kryzys w związku to rzecz naturalna, która spotyka każdą parę i ma różne nasilenie, konsekwencje oraz czas trwania. W przypadku problemów, z którymi nie można poradzić sobie samodzielnie, warto skorzystać z pomocy psychologa. Skąd się biorą problemy w związku, w jakich sytuacjach można liczyć na pomoc, a także jaki jest czas i efekty psychoterapii? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania!

Przyczyny i podłoże konfliktów

Przyczyny związkowych kryzysów mogą być bardzo zróżnicowane – zależy to od długości związku, wzajemnej znajomości partnerów, posiadanych charakterów, podziału obowiązków domowych czy podejścia do dzieci. Dlatego też czas i efekty psychoterapii mogą być różne – w zależności od tego jak duże są problemy w związku, jakie jest ich podłoże i na czym musi skupić się specjalista pomagający parze. Problemy często rodzą się nie z jednego powodu, ale poprzez nawarstwienie się kilku. Do najczęstszych zaliczamy:
• kłótnie, z którymi w parze idą często przemoc psychiczna i fizyczna,
• zdrady jednego z partnerów i w konsekwencji brak zaufania,
• nieudane lub mało zróżnicowane życie seksualne,
• narodziny dziecka – stres z tym związany i różne metody wychowawcze rodziców,
• kłopoty finansowe i brak możliwości zaspokojenia potrzeb materialnych,
• konieczność prowadzenia związku na odległość,
• rutyna w związku, brak wspólnych zainteresowań i wiele innych

Warto pamiętać, że kryzys w związku może mieć też podłoże psychologiczne i być wynikiem trudnego dzieciństwa, molestowania w przeszłości, własnych kompleksów itd.

Czy można samodzielnie poradzić sobie z kryzysem?

Czas i efekty psychoterapii będą różne w przypadku każdej pary, jednak nie zawsze konieczna jest wizyta u psychologa. Możliwe jest bowiem samodzielne uporanie się z problemami – wystarczy tylko zmienić dotychczasowe podejście i zadbać o to, by w związku pojawiły się takie elementy, jak:
• szczera rozmowa i podzielenie się tym, co nas trapi,
• spędzanie ze sobą większej ilości czasu, dbałość o niewielkie, ale bardzo znaczące gesty, jak chwytanie się za ręce czy przytulenie partnera,
• wsłuchiwanie się w potrzeby partnera, wsparcie go w trudnych chwilach,
• zaskakiwanie partnera, robienie mu przyjemnych niespodzianki,
• brak jakichkolwiek tajemnic.

Bardzo ważne jest, by starania były obustronne – brak działania jednego z partnerów może tylko pogłębić kryzys.

Kiedy nie da się nic zrobić, czyli czas i efekty psychoterapii

W przypadku braku porozumienia między partnerami, niezbędna może okazać się terapia par, na którą kobieta i mężczyzna udają się jednocześnie. W jej trakcie mniej uwagi poświęca się osobistym problemom każdego z partnerów, ponieważ większy nacisk kładzie się na interakcję między nimi oraz znalezienie źródła problemu, a następnie jego wyeliminowanie. Terapeuta powinien ukończyć szkolenie z zakresu terapii rodzinnej, bo tylko wtedy czas i efekty psychoterapii mogą być zadowalające.
Czasami nawet kilka spotkań wystarczy, aby para doszła do porozumienia. A jeżeli nie jest to możliwe, psychoterapia (albo mediacja) daje szansę na wzajemne zrozumienie i pokojowe zakończenie związku, co również ma ogromne znaczenie dla obu stron oraz dzieci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *